A FATÁJ-on jelent meg egy cikk, azt mondja:
Magyarországon ma a vizsgálataink szerint 9-10 millió m3 faanyag lenne kitermelhető az erdők állapota és korosztály viszonyai alapján (a teljes 13,1 millió m3 folyó növedék védelmi és egyéb okokból nem termelhető ki).
Nagyon kíváncsi vagyok, ezt a becslést mi alapján tették. A FNAWS (forest not available for wood supply) részletes elemzésével tudtommal még nem foglalkozott senki, kivéve, amit az MCPFE-ben leírtam. Forrásmegjelölés meg nincs. Bár ez a 9-10millió elég laza szám, de ahhoz képest, hogy a jelenlegi 8millió m3-es kitermelés miatt is szentségelés van, azért meredek.
A 2011 évi konkrét adatok szerint a teljes (bruttó) fakitermelés 8,1 millió m3 volt, amelyből 6,9 millió m3 került kiszállításra, felhasználásra. Ez azt jelenti, hogy 1,2 millió m3 apadék (ágfa, vékonyfa, stb.) maradt az erdőn felhasználás nélkül, ez pedig a bruttó fakitermelés 14,8%-a volt. Megjegyezzük, az előző, 2010-es évben az apadék mértéke 20% körüli volt, tehát a területen váratlan előrelépés történt.
Egyrészt a 2011-es apadékot, ha nem egy tizedesre kerekített millió m3-ből számolják, hanem egy mondjuk ezer m3 felbontású adatból, 13,98% lesz, szemben 14,8%-kal, ami meglepően nagy különbség. Másrészt a 2010-es apadékra az általam ismert számok alapján (OSAP 1254, 1259, 1260, NÉBIH EI) 13,71% jön ki, azaz nem tapasztaltunk radikális ugrást, mit a szerzők pikírt iróniával említenek.
Vajon milyen adatokat használtak a szerzők? (Molnár Sándor, Pásztory Zoltán és Komán Szabolcs - üdvözöm őket egoszörfjük alkalmából).
Az apadék (a becslések bizonytalanságának következtében is) erősen szór, és kb. 2000 óta, mióta a tűzifa ára az égbe szökött, láthatóan csökken: a gazdálkodók sokkal több anyagot kivisznek az erdőből, összeszedik a vékonyfát is. (Ugyan nem tartozik elvileg a bruttó-nettó elszámolásba, mert mindez a vágáslap feletti de teljes fakészletre vonatkozik, de például technológiai rendszerek épültek ki a tuskók faanyagának hasznosítására is.)
A vágástéren maradó apadék az erdőtalajok szervesanyag-utánpótlásának egyik fontos forrása, egyáltalán nem biztos, hogy jó ötlet mindent a kazánba talicskázni.
Def: az apadék a lábon álló erdőben nyilvántartott élőfakészlet és a kitermelés után a fatermékben megjelent anyag közti különbség. Egy része a vágástéren marad, más része szállítási- és feldolgozási veszteség.