walden

life in the woods

2020.07.26. 17:20

Lásd még: algoritmus távérzékelés Adattár

kutatásainkról röviden

Időről-időre írni kell a tevékenységünkről valami rövidet egy-egy projekt-beszámolóba vagy felfelé elengedett jelentésbe - hát most is ez volt, és ha már megvan, ide teszem.

***

A Lechener TK által standard termékként forgalmazott Normalizált Digitális Felszínmodellek (nDFM, nBFM, nDSM) alapján próbálunk módszereket fejleszteni a faállomány-szerkezet leírására: a magasság, a záródás algoritmikus becslésére, a paraméterek térbeli eloszlásának leírására. Az alapadatok az igazgatás számára is elérhető árúak és 80cm-es felbontásúak (2 pixeles).

Integráljuk a már ismert és bejáratott távérzékelési módszereket (fafaj-osztályozások, NDVI-alapú erdőállapot-becslések, szintén a Lechner ortofotói és az EU Copernicus S-2 felvételei alapján).

A közvetlen cél az erdőtervezés támogatása az erdőtervezés által évente felvett erdőterület (~200.000 ha) nagyságrendjében.

A főbb szakmai problémák a faállományok magassági szerkezetének leírása (a különböző magasságú és fafajú, homogénnek tekinthető állományfoltok automatikus lehatárolása a felső szintben), a paraméter-becslések módszertanának kidolgozása, és a növedékesítés (amikor csak 1-2-3 éves alapadat áll rendelkezésre). A faállomány-szerkezet térbeli mintázatának ismeretében és a terepi pontbecsléseknél jóval nagyobb áttekintést nyújtó alapadatokból a faállományok fakészlete is levezethető az ismert fatermési táblás módszerekkel.
A magasság- és záródás-becslés validálásához sajnos nem áll rendelkezésre megfelelő pontosságú és jól geo-referált referenciaadat, ezért az erdőtervezői terepi méréseket használjuk. Előny, hogy igen nagy területet, komprehenzív módon lehet így vizsgálatba vonni.

Várakozásaink szerint az ország faállományinak gyakorlatilag teljes változatosságára (kortól, fafajtól, záródástól, magasságtól nagyjából függetlenül) alkalmazható módszertanhoz jutunk.

Az első projekt 2017-ben volt a Váci erdőtervezési körzet anyagán, ekkor a 2016-as terepi felvételeket vetettünk össze az azonos évben repült nDFM-mel. 2019-ben a Pannonhalmi-Téti ETK-ban végeztünk üzemi kísérletet, AM-finanszírozással, Dr. Király Géza (Soproni Egyetem) és Szabó Károly (akkor még Vasi KH, azóta Szombathelyi Eg.) urak és alkotótársak, illetve a körzetben dolgozó erdőtervező kollégák (Balogh Csaba érdemei számosak) részvételével. Idén a Kiskunhalasi ETK területén dolgozunk.

komment

süti beállítások módosítása