walden

life in the woods

2016.09.05. 16:35

Lásd még: távérzékelés FNM fatermési tábla Adattár

a távérzékelés következő 10 éve #2

A távérzékelt adatok felhasználásának az erdőleltározásban (az erdőterület lehatárolásán, a térképezésen túl) két koncepciója van.

  1. A távérzékelt anyagon méréseket végzünk. A távérzékelt adatból ismert tartalmú és dimenziójú faterméstani paramétereket lehet megmérni (pl. magasságot, záródást és fafaj/faállománytípust szoktak, de talán valamilyen átmérő sem lehetetlen stb.), és ezekből az eredményekből alapvetően a nem-távérzékelt időkből származó módszerekkel (pl. fatermési táblából, átlagfára vonatkozó függvényekkel stb.) lehet levezetni származtatott faterméstani változókat, pl. fakészletet - az erdőleltár eredményeit.
  2. A távérzékelt anyag adatait csoportosítjuk, sztrátumokra, tipizálható alkategóriákra bontjuk és ezeket terepi referencia-adatoknak feleltetjük meg. A referencia-területek faterméstani adatait (pl. a fakészletet) visszük át a képen fellelhető kategóriákra. A referencia-területek faterméstani adatai származhatnak ismert terepi felvételekből (Adattár vagy szisztematikus leltár) is. Ez nem mérés a távérzékelt anyagon, hanem inkább osztályozási folyamat. Másképp: a távérzékelt anyag felhasználható attribútumait (pl. ha képről van szó, akkor kézenfekvően a színt, a pixelek vagy pixelcsoportok színét, a szaturációt) kell megvizsgálni a terepi referencia-területeken, és a teljes képet tipizálni az alapján, hogy az egyes kép-részletek (pixelek vagy pixelcsoportok) milyen referencia-területeknek felelnek meg. Lásd: ami pont ilyen zöld, az fenyő szokott lenni, nagy valószínűséggel fenyő, tehát ha van egy referencia-területem fenyőre, akkor annak fakészletét kiterjeszthetem az összes ilyen színű pixelre. Kapunk egy olyan összerendelést, ami a referencia-területeken az ilyen-és-ilyen tulajdonságú pixelcsoportokat megfelelteti ezzel-meg-ezzel az állománytípussal, és ezután azt lehet mondani, hogy a kérdéses pixelcsoportok mindenhol a referencia-területek terepi mérésekkel felvett fakészletét jelentik. Az összerendelés akkor jó (és annál jobb), ha a faterméstani változók (pl. állománytípus, magasság, záródás - ezek határozzák meg a fakészletet) minél több releváns kombinációjához lehet referencia-területet rendelni.

komment

süti beállítások módosítása